Projekty - rodinné domy

RD Náchod

Projekt: 2010
Realizace: 2012/13
Konstrukční systém: zděná stavba,
Zastavěná plocha: 417 m2
Počet místností: 4+kk
Automobil: garáž pro 2 vozidla
Další: samostatný sklad, zahradní domek s bazénem, přírodní jezírko

Základním motivem návrhu rodinného domu byla příměstská jednopodlažní vila. V souladu s představami stavebníka bylo uvažováno o ukázněné, jednoduché formě domu, která nebude svému okolí okázale předvádět komfort bydlení majitelů.

Vila je tvořena jednoduchými kvádry,  které jsou formovány podle nároků na vnitřní prostor jednotlivých místností.

Tvarově je vila rozdělena do několika objemově oddělených kvádrů, které jsou propojeny podélnou převýšenou linií chodby a řazeny postupně podle jejich funkcí. Objem garáže a zahradního skladu je od obytného objemu oddělen vstupní halou, která je velkou prosklenou plochou orientována k ulici a je z ní přímý přístup do zahrady. Další objem obsahuje 2 pokoje směřované do zahrady a provozní místnosti -technickou místnost, koupelnu + wc a spíž navazující na kuchyňský kout.

Hlavní obytný prostor spojuje v jeden celek obývací pokoj, jídelní kout a kuchyňský kout, jednotlivé části jsou prostorově jednoznačně vymezeny. Podstatou návrhu bylo komfortní, prostorově zajímavé prostřední, které vytvoří dostatek místa pro společenské aktivity, zároveň dostatečné odstupy navzájem se jen minimálně rušících zón (vaření, stolování, odpočinek, společenské události). Obývací pokoj, jako nejvýznamnější prostor má oproti zbývajícím částem domu zvýšenou výšku – jeho objem se tak zásadně propisuje do celkového ztvárnění vily.

Samozřejmostí je velkorysé optické i komunikační propojení se venkovní krytou terasou, na kterou dále navazuje  přírodní jezírko a rozlehlá zahrada.

Zajímavého prosvětlení domu v partiích hluboko od slunečných fasád je docíleno průběžným střešním světlíkem.

Copyright © 2012 BITTNER architects.